Çocuklar için insan hakları ve sinema

Çocuğun İnsan Hakları ve Sinema Projesi

 

15 Ekim 2014 – 15 Aralık 2015

 

 

Başak Kültür ve Sanat Vakfı’nın Van Barosu ve DW-RS Producties (Amsterdam) ile ortak olarak, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen, Sivil Toplum Diyalogu Programı tarafından fonlanan “Çocuğun İnsan Hakları ve Sinema Projesi” başladı.

 

Başak Kültür ve Sanat Vakfı ırkı, dili, rengi, cinsiyeti, yaşı, siyasal ya da başka düşünceleri, ulusal, etnik ve sosyal kökeni, mülkiyet, sakatlık, doğuştan gelen ve sonradan kazanılan statüleri ve diğer bütün farklılıklarını bir yana bırakarak; çocuğun hakları ile birlikte bir ‘birey’ olarak kabul edilmesi için çalışır.

 

Çocuğun ve toplumun ‘Temel İnsan Hakları ve Özgürlüklerine’ saygının arttırılmasını; ‘çocuğun yüksek yararının’ korunmasını ve ‘eğitim, kültür, sanat’ yolu ile çocuğun yeteneklerini geliştirmesine destek olmayı, ona yol göstermeyi amaçlar.

 

Vakıf çocukların adil ve özgür bir toplumda büyümelerine ve çocuklar için demokratik bir toplumun tesis edilmesine katkıda bulunmak için hak odaklı çalışmalar yapar ve işbirliklerini teşvik eder.

 

Projemizin Amacı ve İçeriği Savunmasız çocukların insan hakları konusundaki farkındalıklarını ve sinema konusundaki bilgilerini arttırmak ve yeteneklerini geliştirmek böylece kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine destek olmayı amaçlayan projemiz, aynı zamanda proje alanlarındaki sivil toplum örgütlerinin bu durumdaki çocuklara ulaşmasını, onlara hukuki, sosyal, kültürel, eğitsel anlamda destek sağlayabilmeleri için kurumsal kapasitelerini geliştirmeye katkı sağlamayı amaçlıyor.

 

Bu doğrultuda, hazırlanan ve fonlanan proje ile Türkiye’de 14 ilde (Van, Manisa, İzmir, Denizli, Hatay, Adana, Mersin, Tunceli, Bitlis, Erzurum, Batman, Ordu, Düzce, İstanbul) ve Amsterdam’da göçten etkilenen, sosyal, kültürel, sanatsal ve eğitsel etkinliklere ulaşma da dezavantajlı olan yaşları 14-18 arasındaki çocuklar için insan hakları ve sinema atölyeleri gerçekleştirilecektir.

 

Proje ile her lokasyondan 25 çocuğa, 5/10 STK ve ilgili yerel birimlerden 20/30 katılımcıya ulaşmak hedeflenmektedir. Van Barosu/Çocuk Hakları Komisyonu üyesi avukat(lar) çocukların insan hakları konusunda bilgilendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılması için 15 farklı lokasyonda geliştirdikleri modülü uygulayacak. Eş zamanlı olarak, Proje Danışmanı/yönetmen Derya Durmaz çocuklarla birlikte Amerikalı yönetmen ve akademisyen Theron Patterson ile sinema atölyesini gerçekleştirecek.

 

Avrupa’dan ortağımız DW-RS’den hak savunucuları ve sinemacılar skype görüşmeleri ile çalışmanın bütün etaplarına dâhil olabilecek; Amsterdam’da yapılacak çalışmaya ev sahipliği yapacaktır.

 

Etkinliklerimiz

 

 Korunmaya muhtaç/ savunmasız çocuklar konusundaki iyi uygulamaların yerinde görülmesi amacıyla Hollanda’ya çalışma ziyareti

 

 Van Barosu üyelerine için insan hakları konusunda ‘Eğiticilerin Eğitimi’ Eğitimi

 

 Korunmaya muhtaç/ savunmasız çocukların insan hakları ve ayrımcılıkla mücadele konularında farkındalıklarını artırmak için atölyeler

 

 Yerel STK’lar ile ağ oluşturma faaliyetleri/toplantları

 

 Çocuklara nasıl kısa film hazırlanacağı konusunda eğitim ve kısa film yapma atölyeleri  Proje sonuçları ile ilgili bir proje belgeseli

 

 Proje raporu ve yol haritasının paylaşılacağı bir kapanış toplantısı. Ortaklarımız Van Barosu, DW – RS Producties Destekçilerimiz Proje, Amsterdam’da De Meervaart/Studio Meervaart, Türkiye’de Bitlis Belediyesi, Tunceli Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Karaçoban Belediyesi, Van Belediyesi, Samandağ Belediyesi, Batman Kültür ve Sanat Derneği, Bingöllüler Soyal Yardımlaşma, Dayanışma, Eğitim ve Kültür Derneği, Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği, Uluslararası Sanat Eğitimcileri Derneği, Hayata Destek Derneği, Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Çalışanlarımız Proje Danışmanı Derya DURMAZ Proje Yöneticisi Belma YILDIZTAŞ Proje Asistanı Şeyda BİLKEN Sinema Eğitmeni Theron PATTERSON

 

 

 

http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/28807799.asp

 

« Geri Dön
Facebok Share